ogrodzenie ogrodowe
Budowa

Jak wybrać idealne ogrodzenie Twojej działki?

Ogrodzenie ogrodu stanowi bardzo ważny element na naszej działce. To jakie ogrodzenie wybierzesz będzie miało wpływ na całe Twoje codzienne życie. Ogrodzenie ogrodowe musi zapewnić Ci bezpieczeństwo, komfort , poczucie prywatności, ale też doznania estetyczne. Dobre ogrodzenie może pięknie wyglądać i poprawiać ogólną estetykę domu lub firmy na długie lata. Przy domku jednorodzinnym, może stać się estetycznym wyznacznikiem granicy Twojej posesji. Jednak wybranie idealnego z listy tysięcy nie jest łatwym zadaniem! Jesteśmy tutaj, aby właśnie w tym Ci pomóc. Przyjrzymy się temu na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego ogrodzenia. Spojrzymy na różne style i sprawdzimy, jaki z nich będzie najlepiej pasował do twojej aranżacji przestrzeni.

Na co zwrócić uwagę wybierając ogrodzenie ogrodowe?

Ważne jest, aby ogród był dobrze zabezpieczony i niezbyt zarośnięty. Określenie rodzaju ogrodzenia, które chcesz mieć w swoim ogrodzie, zajmuje trochę czasu i należy wziąć pod uwagę wiele czynników. W końcu ten wybór będzie wpływał na Ciebie przez wiele lat. Ważne jest, aby podjąć go świadomie i dobrze rozważyć podejmowaną decyzję. Zastanówmy się więc, jak czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze ogrodzenia:

  • Własny gust – ogrodzenie musi Ci się po prostu podobać. Nie ma najmniejszego sensu tworzyć ogrodzenie, na które nie będziesz chciał patrzeć.
  • Własne potrzeby – ukryć się przed światem, czy mieć widok na okolicę? Od tego czynnika będzie zależało, jak bardzo zabudowane będzie twoje ogrodzenie, a jak dużo wolnej przestrzeni między przęsłami zostawisz.
  • Specyfika działki – nierówne działki powodują komplikacje przy montażu ogrodzenia, za to działki niewymiarowe wymagają często niestandardowych rozwiązań
  • Wymiary posesji – zbyt duże ogrodzenie może okazać się przytłaczające dla małej działki. Z kolei im duży teren posesji wymusza na nas zakup dużej ilości materiału potrzebnego do stworzenia ogrodzenia.
  • Szacunkowy budżet – ceny ogrodzeń są bardzo rozbieżne, a ofert jest tak dużo, że warto od razu celować w konkretną kategorię cenową.
  • Styl budynku (aranżacja posesji) – ogrodzenie, dom, podjazd i ogród dobrze jest ze sobą połączyć, jedną spójną stylistyką. Czy wybierasz nowoczesne budownictwo, czy gustujesz w bardziej klasycznym stylu. Spójność jest ważna i odgrywa tu znaczącą rolę.

Jakie ogrodzenie wybrać – metalowe, drewniane, murowane?

Niektóre z najlepszych ogrodzeń są wykonane z drewna, a inne z metalu. Wybierz ogrodzenie, które jest trwałe i solidne. Wiele osób jest zdezorientowanych, gdy próbują zdecydować, które ogrodzenie kupić. Nie wiedzą, jaki rodzaj ogrodzenia powinni otrzymać i ostatecznie kupują niewłaściwy typ.

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia metalowe istnieją od lat i są jednym z najczęstszych rodzajów ogrodzeń. Są one zwykle zbudowane z metalu, siatki drucianej lub siatki. Mogą być używane w różnych miejscach, takich jak szkoły, place budowy, a nawet ogrody. Ogrodzenia metalowe są zazwyczaj mocniejsze i trwalsze niż ogrodzenia drewniane. Można je również pomalować tak, aby pasowały do otoczenia i gładko się wtapiały. Są trwałe, mocne i świetnie prezentują się w różnych krajobrazach. Ich konserwacja może być trudna, a wymiana kosztowna, jeśli ulegną uszkodzeniu lub zardzewieją. Metalowe ogrodzenia mogą być również łatwo uszkodzone przez warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg.

Ogrodzenia drewniane

Ten typ ogrodzeń jest piękny, trwały i łatwy w utrzymaniu. Jest doskonałą opcją dla osób, które mają dużo miejsca do utrzymania lub nie mają czasu, aby zrobić to samemu. Ogrodzenia drewniane świetnie wyglądają z kwiatami i innymi elementami krajobrazu. Są bardzo estetyczne, ale mogą zostać zniszczone przez warunki atmosferyczne, takie jak deszcz czy śnieg. Niestety ogrodzenia drewniane są dość podatne na termity i gnicie, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane.

Ogrodzenia murowane, albo betonowe

Ogrodzenie może być także murowane, albo w całości, albo w części uzupełnione metalowymi przęsłami. Rodzajów takich ogrodzeń jest naprawdę wiele. Można się tu pokusić o cegłę klinkierową, naturalny kamień lub betonowe bloczki imitujące wybrany materiał. To jaką cenę przyjdzie nam zapłacić za takie ogrodzenie, zależy w głównej mierze od tego jaki sposób budowy wybierzemy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *