Budowa

Super energia z wykorzystaniem słońca

Niektórzy uważają, że przyszłość energetyki związana z ogniwami fotowoltaicznymi to mit. Dodają, że to przereklamowana inwestycja, która ma wyciągnąć od ludzi pieniądze. Przyjrzyjmy się jak jest naprawdę.

Ogniwa słoneczne są obecnie najnowszą technologią, którą stosuje się w celach pozyskania energii. Zostały one odkryte już w połowie XIX wieku. Obecnie są już znane i stosuje się je wszędzie tam, gdzie występują promienie słoneczne. Ocieplają one domki jednorodzinne i zachowują energię na dłuższy czas, do wykorzystania później. Środowisko nie cierpi, a człowiek pozyskuje energię elektryczną do własnych celów.

Panele fotowoltaiczne różnią się od siebie pod względem sprawności. Jest to jeden z parametrów, które powinny być brane pod uwagę przy zakupie panelów słonecznych. Trzeba pamiętać, że zawsze jakość jest związana ze sprawnością działania. Zatem jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika – panele fotowoltaiczne

 

Fotowoltaika przechodzi ostatnio fazę ogromne zainteresowania ze strony klientów. Dlatego wyjaśnienie zasad działania paneli słonecznych jest kluczowe w ich sprzedaży i użytkowaniu. Ogniwa słoneczne przekonwertowują energię słoneczną na energię elektryczną, którą człowiek wykorzystuje do działania różnych urządzeń, ogólnie mówiąc do życia. Proces ten wykorzystuje półprzewodnikowe złącze typu p-n; n jest obszarem do którego przemieszczają się elektrony, a p to obszar do którego przemieszczają się dziury. Dziury i elektrony są ładunkami, które powodują za pomocą przemieszczania się – różnicę potencjału- napięcia elektrycznego i w ten sposób wytwarzają prąd elektryczny.

Jest to rozwiązanie, które pozwala zachować i ekonomię procesu, i pozwalają zachować równowagę ekologiczną. Sprzęt AGD, RTV i inne urządzenia w domu nie widzą różnicy i swobodnie korzystają z panelów fotowoltaicznych. Warto pamiętać, że skumulowaną energię można sprzedać.

Jaka jest różnica między panelami fotowoltaicznymi a ogniwami słonecznymi? Przede wszystkim jest to cena, chociaż zarówno jedna jak i druga opcja są drogie. Panele słoneczne pozwalają na ogrzanie nawet ciepłej wody do kąpieli, a w przypadku znacznej ich ilości nawet ogrzania całego domu. Pozwala to na oszczędzanie pieniędzy na ogrzewanie. Jednak stosowanie panelów słonecznych wiąże się z koniecznością źródła światła i ciepła w znacznej ilości. Podczas zimowej pory roku, może okazać się to problematyczne. Oznacza to, że trzeba zgromadzić zapas energii na zimę, podczas lata, gdy dni są bardzo słoneczne. Jednak panele słoneczne są dość bezużyteczne, gdy zimą nie ma słońca, a latem nie udało uzbierać się wystarczającej energii. Wówczas okazuje się, że lepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła. Panele fotowltaiczne na razie używają się już po kilkunastu latach, a to oznacza, że koszt ich założenia i kupna jest zwracany, natomiast zysk jest znikomy. Być może w przyszłości powstaną lepsze rozwiązania dla tych systemów ekologicznego ogrzewania.

Ogniwa słoneczne mają swoje rodzaje. Główne ich grupy to: modele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Monokryształy używane są obecnie jako bardziej stabilne i bardziej sprawne, działają nawet do 30lat. Natomiast ogniwa fotoelektryczne polikrystaliczne są wykonane z czystego krzemu, rozpuszczanego pod ciśnieniem i wylewanego cieniutkimi warstwami na kokile. Model polikrystaliczny jest nazywany cienkowarstwowym. Stosowanie ich wiąże się ze zmniejszeniem sprawności ale za to pobierają więcej energii nawet w pochmurne dni. Oznacza to, że zwiększają jakość produkcji energii elektrycznej w miejscach mniej słonecznych niż ogniwa monokrystaliczne, które sprawdzą się wyjątkowo dobrze w miejscach mocno nasłonecznionych.

Ogniwo, jedno, kosztuje 60-70zł – może wydawać się, że to niewiele ale tak naprawdę, trzeba takich ogniw kupić dużo, żeby móc cieszyć się energią elektryczną. Dla przykładu: jeden domek jednorodzinny powinien zainstalować tyle ogniw, żeby koszt wynosił mniej więcej 20 000 złotych czyli około 286 ogniw słonecznych. Jednakże pamiętajmy, że do ceny założenia takich ogniw i paneli, trzeba jeszcze doliczyć robociznę. Po kilkunastu latach pieniądze te zostają zwrócone, po prostu brak opłat za wykorzystanie prądu elektrycznego oraz pieniądze uzyskane ze sprzedaży nadwyżki zebranego prądu ze słońca, mogą dać właścicielom zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *